Kwaszenie ogórków w słoikach
Składniki:
Sposób przyrządzania:
Bardzo ważne: Za proces kwaszenia ogórków odpowiedzialne są bakterie beztlenowe. Jeżeli nie chcesz, by ogórki "skapuciały", to nie dopuść by "wyjrzały" nad "lustro" wody w słoiku, nawet wtedy kiedy zostały zapasteryzowane.
- Słoiki, nakrętki, gumki dokładnie umyć i wyparzyć.
- Ogórki dokładnie umyć i przejrzeć. Z objawami nadpsucia odrzucić.
- Wrzucić po łyżce stołowej przyprawy do kwaszenia ogórków MARSYL na litrowy słoik (można dorzucić listek porzeczki, wiśni lub dębu w celu poprawienia twardości ogórków).
- Ogórki układać ciasno w pozycji pionowej uważając by ich nie gnieść.
Przygotować zalewę.
- Zagotować wodę i rozpuścić dokładnie sól w proporcji 40 – 70g soli na 1 litr wody (płaska łyżka stołowa to ok. 20 g soli).
- Słoje wypełnić gorącą zalewą (ok. 80oC ), zwracając szczególną uwagę by ogórki były całkowicie zalane wodą. ( UWAGA. W słoikach powinna zostać pusta przestrzeń około 1 - 2 cm od nakrętki).
- Szczelnie zamknąć i pozostawić w temp. pokojowej na 2 – 3 dni ( 18 – 20 st. C ).
- Najlepiej przechowywać w temp. od 4 – 8 st. C (chłodna piwnica).
UWAGA
Niecierpliwi mogą wykorzystać ten przepis na ogórki małosolne, które można spożywać już po 2 - 3 dniach od umieszczenia w słoikach. Należy przy tym wiedzieć, iż ogórki małosolne mają swoisty smak, znacznie odbiegający od ogórków kwaszonych, lecz wiele osób ceni je na równi a nawet bardziej od ogórków w pełni ukwaszonych.