Wyszukaj w serwisie

Amoniak

Amoniak

Amoniak spożywczy uznawany jest czasami za najbardziej skuteczny środek do spulchniania wypieków i powoduje, iż ciasta robią się napowietrzone i chrupiące. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że wydzielająca się z amoniaku woda, powietrze, kilkukrotnie zwiększają objętość ciasta.

Zaletą amoniaku może być też fakt, że amoniak można dodawać do ciasta, nawet znacznie wcześniej przed przystąpieniem do pieczenia, gdyż jego działanie nie jest wynikiem połączeniu odpowiednich składników, a konkretnie wynikiem poddania go wysokim temperaturom, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować ciasto i zamrozić je w celu późniejszego wykorzystania. Produkty wykorzystywane do podobnych celów, czyli spulchniania, jak np. soda oczyszczona, wymagają do swego działania, połączenia z odpowiednimi składnikami (kwaśnymi), a poddanie ich działaniu wysokich temperatur, nie spowoduje oczekiwanego efektu.

To, co niekoniecznie będzie podobało się wszystkim miłośników pieczenia, to niewątpliwie wydzielany silny zapach amoniaku. Podczas pieczenia, jego intensywność wzrasta kilkukrotnie, gdyż dochodzi do całkowitego uwolnienia się amoniaku. Zapach zanika po wystudzeniu wypieków. 
Amoniak po otwarciu koniecznie należy umieścić w miejscu, gdzie nie dochodzi powietrze, np zamknąć w słoiku, gdyż po zetknięciu z powietrzem amoniak ulatnia się.

Przeznaczenie amoniaku: Do spulchniania ciast, pierników itp.

Uwaga: Amoniak wyparowuje po zetknięciu z powietrzem. Przechowywać szczelnie zamknięty.

Wydzielany silny zapach jest naturalny i neutralizuje się po wystudzeniu wypieków.


Zobacz przepis Ciasteczka

Opakowanie:

stat4u